Petinfo

ARALIK 2019

KHVHD’den, 20. yıla yakışır bir kongre!

Bu yıl 20. yıldönümünü kutlayan Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği, gelenekselleşen Uluslararası Sürekli Eğitim Kongrelerinin 14.sünü, eşsiz bir ortamda tüm sektörün yoğun katılımı ve ilgisi ile tamamladı.

Kapak

Otodectes cynotis enfestasyonlarına yaklaşım

Kedi ve köpekler arasında oldukça yaygın olan Otodectes cynotıs, hızlı bulaşım gösteren karakteri ile otitis eksterna vakalarının yaklaşık yarısından sorumludur.

Kedi ve köpeklerde pediatrik anestezi

Pediyatrik hayvanların anestezisinde, fizyolojik farklılıklar göz önünde bulundurularak en uygun anestezi protokolünün seçilmesi gerekmektedir.

Yeni çoklu platform ortopedik uygulaması yayınlandı

Veteriner Hekim Rory Paton, ortopedik cerrah olarak yoğun iş temposu içinde operasyonların daha hızlı ve kolay planlanması ve çözülmesine yönelik böyle bir uygulama geliştirdiklerini belirtti.

“MVM Medikal Çatı Seminerleri” devam ediyor

MVM, bünyesinde gerçekleştirdiği eğitim seminerlerine devam ediyor. MVM’nin dikkat çektiği son konu, son dönemde veteriner hekimlerin oldukça ilgisini çeken “fizik tedavi” idi.

Köpek meme kanserine yeni görüş

ABD’li araştırmacılar, köpek meme tümörlerinin gelişiminde östrojenin rolüne dair yeni bir görüş sundu.

Hayvan klinik denemelerinde plasebo etkisi görüldü, ama?

Veteriner Hekim Brennen McKenzie ve veteriner nörolog Karen Munana, köpekler, kediler ve atlar üzerinde yapılan çalışmalarda plasebo etkisini ortaya koyduklarını, ancak bu etkiyi elde etme nedenlerinin hastanın tedavinin işe yaradığına dair algısı ile alakalı olmadığını paylaştılar.

Toksoplazmanın insan gözündeki etkisine ışık tutuldu

Flinders Üniversitesi ve São Paulo Üniversitesi’nden uluslararası bir araştırma ekibi, Toksoplazma parazitinin karakteristik bir göz lezyonunu nasıl oluşturduğunu göstermek için insan retina hücrelerini kullandı.