Petinfo

AĞUSTOS 2022

Olağan dışı kanser: Transmissible veneral tümör

Çiftleşmeyle bulaşabilen hastalık, özellikle serbest dolaşan hayvanları etkileyerek geniş bir alandaki pek çok hayvanın muzdarip olmasına neden oluyor. Veteriner hekimlerin düzenli muayeneler ile şişlikleri tümör yönüyle incelemeleri hastalığın teşhisinde önem arz ediyor.

Kapak

Gizli düşman: Kronik böbrek hastalığı!

Boehringer Ingelheim ile bir arada yürüttüğümüz proje için bu ay Ankara, Bursa ve Eskişehir’deki hekimlerimizle kronik böbrek hastalığının evrelendirilmesi ve yönetimi üzerine konuşuyoruz.

Hayvanlarda ağız sağlığının önemi  

Ağız ve diş sağlığının bozulması, önlem alınmazsa diş kaybına ve sistemik rahatsızlıklara kadar gidebilecek problemlere yol açabilir ve kesinlikle küçümsenmemelidir.

Kompulsif davranış problemleri

Kedi ve köpeklerde stres ile tetiklenen, tekrarlayan ve abartılı hareketler kompulsif davranış problemleri olarak tanımlanabilir ve lökomotor, halusinerjik, kendini yaralayan ve oral olarak sınıflandırılabilirler.

Yılan hikayesi

Ülkemizde neredeyse tamamı zehirsiz olan yılanların dünyasını mercek altına alıyoruz ve zehirli-zehirsiz yılan ayrımının nasıl yapılacağını inceliyoruz.

Dejeneratif eklem hastalığı: Osteoartrit

Her yaştan hayvanı etkileyebilen hastalık için erken teşhis ve eklem destekleyici ürünlerin yerinde kullanımı önem arz ediyor.

LiveClear ile alerjen yönetiminde yepyeni bir sayfa açılıyor!

Kedi alerjenleri ile mücadelenin zorlu sürecini ve Nestlé Purina PetCare’in çığır açan araştırmalar sonucu geliştirdiği Pro Plan LiveClear’ı Veteriner Hekim Murat Sezen ile konuşuyoruz.

Kalp kurtlarını dostlarımızın kalbinden uzak tutun!

Dırofılarıa ımmıtıs varlığı ile gelişen bir helmint enfestasyonu olarak bilinen kalp kurdu, dişi sivrisinek vektörleri ile özellikle köpeklerin hayatını tehdit etmektedir.

Cilt örtü sisteminin desteklenmesi

Vücudun en büyük organı olarak adlandırabileceğimiz cilt örtü sisteminin desteklenmesi noktasında, eşsiz bileşenlerle hazırlanmış ürünlerin kullanımı oldukça önemlidir.

Brachycephalic sendromda anesteziye dikkat!

Basık yüz yapısına sahip kedi ve köpek ırklarında solunum güçlüğü ile kendini belli eden brachycephalic sendrom, birden fazla faktöre bağlı şekillenir.