Petinfo

OCAK 2022

Türkiye’de veteriner kliniklerinin karlılığını etkileyen unsurlar

Veteriner hekimliği sosyo-demografik ve ekonomik açıdan inceleyeceğimiz serimizin ilk bölümünde, işletmelerde karlılığın önünü açan unsurları ele alıyoruz ve net rakamlarla ülkemizin durumu paylaşıyoruz.

Kapak

Akciğerlere ve gözlere özel dikkat!

Kedilerde sık karşılaşılan parazitik etkenlerin yanı sıra gözü ve akciğeri etkileyen birçok parazit mevcuttur. Bunların çoğu zoonoz özellik taşıdığından halk sağlığı açısından da önemleri tartışılmazdır.

İnterhas A.Ş. 2021 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi

Başarılı bir yılı geride bırakan İnterhas A.Ş., geçtiğimiz günlerde düzenlediği yıl sonu toplantısı ile geçtiğimiz yılın performans değerlendirmesini yaptı ve yeni yılın ise stratejilerini masaya yatırdı.

İnterhas, bilimsel etkinliklere desteğini sürdürüyor!

İnterhas Hayvan Sağlığı 30 Ocak Pazar günü, Ankara Demonti Otel'de, Türk Veteriner Hekimler Birliği Vakfı tarafından düzenlenen “Kedi ve Köpeklerde Biyokimyasal Analizlerin Yorumlanması” konulu seminere sponsor oldu.

istanbul VHO Başkanından yasaklı ırk çağrısı!

Sosyal medyada birçok vatandaş, 14 Ocak’ın uzatılması yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, açıklamasında, “Barınaklarda bu kadar köpeği alacak kapasite bulunmamaktadır. Barınağa götürülmeyenlerin bir kısmı ise sokağa bırakılacaktır. Gebe ve hasta olanların da belediyelere teslim edilmesi istenmektedir” dedi. Yasaklı ırkların kayıt altına alınmasına ilişkin sürenin uzatılması dışında bir çözüm […]

Kış, larva mücadelesi için en uygun dönem

Sinek larvalarına karşı en uygun mücadele döneminin kış olduğunu söyleyen Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, “Havaların soğumasıyla özellikle sivrisinekler ve karasinekler popülasyon olarak yaz dönemine doğru bir azalma eğilimine girerler çünkü kışın dirençleri azalır.

Papağanların ‘alkol sorunu’ ölüme yol açıyor

Avustralya’da aralık ayı, mango sezonu sona eriyor; yerler, ağaçlardan düşen mangolarla doluyor. Bu şekerli meyveler güneşte çürümeye yüz tuttuklarında alkol miktarı artıyor.