Petinfo

ŞUBAT 2022

Kalamış Veteriner Kliniği kurucuları Veteriner Hekim Doğukan Işık Turan ve Veteriner Hekim Safa Karatepe, eskinin hekimlik algısıyla şu anki hekimlik algısı arasında ciddi farklar olduğunu söylüyorlar.

Önemli olan tetkikleri yorumlama becerisidir!

Ateş tanısı

Kedilerde ateş tanısı sıklıkla enfeksiyöz etiyolojiye yönelik tetkikleri içermektedir. Ancak veteriner hekim tanıya karar verirken, kediler için bireysel olarak geçerli olan tüm risk faktörlerini göz önünde bulundurmalıdır.

‘Yumuk’ için geliştirilen ilaca yurt dışından talep geldi!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yücel Meral ile Prof. Dr. Duygu Dalgın’ın geliştirdiği probiyotik ürün yurt dışından talep görüyor.

ABD’li sigorta şirketinin kanser vaka verileri

ABD sigorta ve finansal hizmetler şirketleri grubu olan Nationwide’ın altı yıllık bir süre boyunca köpekler için yapılan 1,5 milyon tazminat talebine ilişkin analizine göre, melez köpekler safkan köpeklere göre kanser için %46 oranında daha az sigorta talebinde bulunuyor.

Yaşa bağlı sorunlara karşı günde bir besleme

Arizona Üniversitesi’nin yeni araştırması, günde bir öğün verilen köpeklerin karaciğer, pankreas ve idrar sorunlarına daha az yakalandığını gösteriyor.

WSU’lu bir hekim, megaözofagus tedavisini araştırıyor

Washington Eyalet Üniversitesi’nde bir hekim, ölüme yol açan megaözofagusun tedavisini araştırıyor. Bu durumdaki köpekler, yerçekiminin gıdaları mideye taşıması için “yalvarma” pozisyonunda mama yer.