Petinfo

EKİM 2019

Acil bakım

Acile gelen yavru bir kedinin aldığı ilk bakım, yaşam ve ölüm arasında bir fark yaratabilir. Travmatik ve kritik hastaların bakımı üzerine uzmanlaşan Guillaume Hoareau, bu vakalara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bazı temel bilgiler veriyor.

Kapak

Ehrlichiosis ve ilgili enfeksiyonlara yaklaşım

Tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen ve köpeklerin önemli bir hastalığı olarak kabul edilen ehrlıchıosısın önlenmesi, güvenilir yöntemler ile kene kontrolü sağlandığı takdirde mümkündür.

Göz içi basıncı (GİB) ve tonometri

Tonometri, göz problemi olan tüm hayvanlarda yapılması gereken bir ölçümdür. Bu nedenle, güvenilir bir tonometre cihazı, evcil hayvan uygulamalarında standart ekipman olarak yer almalıdır.

Köpek & insan otoimmün ensefaliti benzerliği

North Carolina State Üniversitesi’nden veteriner araştırmacıları, antikorların bu iyi anlaşılmamış hastalığın etiyolojisinde bir rol oynayıp oynamadığını araştırıyor.

Kaliko kediler hep dişi midir?

3 renkli ve kaliko ad verilen kedilerin büyük kısmı dişidir. Nedeni X-inaktivasyonu adı verilen süreçtir (embriyo 4 günlükken, dişi hücrelerdeki 2 adet X kromozomundan birisi susturulur).

Feline Grimace Scale, kedilerde ağrıyı yorumlamaya yardımcı

Veteriner anestezi ve analjezi profesörü Paulo Steagall, 2019 AVMA Kongresi’nde, kedilerde ağrının değerlendirilmesi için yardımcı olacak yeni bir ölçek tanıttı: “Feline Grimace Scale”.

Erken dişi kısırlaştırma inkontinans riskini artırıyor

Yeni araştırmalar, Irish setter, Dalmaçyalı, Macar vizsla, Dobermann ve Weimaraner gibi bazı ırkların dişilerinin diğer ırklardan daha erken idrar kaçırma eğiliminde olduğunu gösteriyor.