Petinfo

KASIM 2023

Farklı yönleriyle kuduz

Vücudu iki yoldan biriyle etkileyebilen Rhabdovirus ailesine ait bir RNA virüsüdür. Doğrudan periferik sinir sistemine girebilir ve beyne göç edebilir.

Kapak

Royal Canin’den yenilikçi eğitim platformu: Royal Canin Academy

Kedi ve köpeklerin yaşamlarına dokunan tüm paydaşları aynı amaç doğrultusunda tek bir çatı altında birleştiren “Birlikte Daha İyiye” eğitim programı kapsamında hayata geçirilen Royal Canin Academy, Royal Canin iş ortaklarını kapsamlı bir eğitim yolculuğuna çıkarıyor.

Evcil hayvan mamalarında liflerin rolü 

Kedi ve köpeklerde lifi sindirmek için enzim bulunmamakla birlikte, kolonda yaşayan yararlı bakteriler bazı lifleri parçalayabilir.

Köpek bakımevlerinde stres ve stresi azaltma yöntemleri

Koku, işitsel uyaran ve insan temasının kullanıldığı stres azaltma yöntemlerinin etkili olduğu ve stresi ikinci günden itibaren azaltmaya başladığı belirlenmiştir.

Kedilerin hepatik lipidozisine kısa bir bakış

Kedilerde hepatik lipidozis her yaşta görülebilmesine rağmen genelde orta yaşlı (7 yaş) hayvanlarda daha sık karşılaşılır.

Kedilerde glokom

Glokom kedilerde köpeklere göre daha az sıklıkta görülür. Genellikle üveitis ya da intraoküler tümörlerden sonra gelişir.

Köpeklerde kemik kırıkları ve iyileşme komplikasyonları

Yapılan çalışma, köpeklerin kemik kırıkları sonrası iyileşmelerinin anlaşılmasına katkı sağlayarak veteriner hekimlik pratiğinde önemli bir bilgi kaynağı olabilir.

Periferik IV kateter (PIVC) komplikasyonları

Hastanede daha uzun süre kalmak ve artan hasta ağırlığının, PIVC komplikasyonlarının olasılığını artırdığı görüldü.