Petinfo

AĞUSTOS 2019

Klinik oftalmolojide akıllı telefon kullanımı

Akıllı telefonların sunduğu teknolojiyi kullanarak klinisyen veteriner hekimler, teşhis, konsültasyon ve hastalığın dokümantasyonu sırasında faydalanabilecekleri yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekebilirler.

Kapak

Kedilerde Dirofilaria immitis enfestasyonları

Endemik bölgeler başta olmak üzere, dışarı ile teması olup olmadığına bakılmaksızın tüm kedilere kalp kurdu hastalığına karşı aylık kemoproflaksi uygulanmalıdır.

Kedi ve köpeklerde vestibüler sendrom

Vestibüler sendromlu hastalarda ataksi, kafayı eğik tutma, kendi etrafında dönme, nistagmus ve lezyonun bulunduğu tarafa hastanın düşmesi ile karakterize belirgin semptomlar görülür.

Veteriner klinik yönetiminde insan kaynakları

Belirli bir potansiyele, hasta sayısına, fiziksel büyüklüğe ulaşmış, kârlı bir süreç yönetmek isteyen her klinik mutlaka bir yönetim planına sahip olmalıdır. İnsan kaynağı ise bu yönetim planının yapı taşıdır.

Tarih öncesi kediler ve köpekler yarıştı: kazanan kediler!

İsveç, Brezilya ve İsviçre’deki üniversitelerden bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü yeni bir çalışma ile, tarih öncesi kedi ve köpeklerin avlanma esnasında rekabet etmek zorunda kaldıklarında kedilerin çok daha iyi avcı olduğunu ortaya koyuldu.