Petinfo

OCAK 2020

Canine üriner inkontinans

Köpeklerde üriner inkontinans hem hayvan hem de hasta sahibi için yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sorundur. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu hastaların ötenazisini gerektirecek şiddette olabilir.

Kapak

Yüksek kreatinin, normal SDMA ne anlama geliyor?

Böbrekte gelişecek bir problemde SDMA kreatinine göre daha erken dönemde yükselmeye başlar; yani kreatinin normal iken SDMA’nın yüksek olması kabul edilebilir bir durumdur. Peki, tersi değerler bize ne ifade eder?

Pisi pisi otu kabusu

Pisi pisi otu başakları, özellikle ilkbahar, yaz, ya da sonbahar başında, yani otların bulunduğu dönemde sıklıkla karşımıza çıkar.

İngiltere’den başarılı stent prosedürü haberi

Kalpten köken akan büyük bir tümör nedeni ile pulmoner arter kompresyonu yaşan 10 yaşındaki Sergeant adlı boxer köpek üzerinde, semptomları hafifletmek için üç kardiyologdan oluşan bir ekip tarafından minimal invaziv stent prosedürü gerçekleştirildi.

Probiyotikler ile diş plakları nasıl önlenebilir?

Dental biyofilmler diş patolojisinin ana nedenidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Lactobacillus acidophilus LA-5 ve Bifidobacterium bifidum BB-12 içeren çok suşlu probiyotikler, diş hastalığı olan köpeklerin supragingival bölgelerinde yüksek in vitro bakterisidal etkilere sahiptir.

Pasif sigara içiciliği kedi ve köpeklerde endişe yaratıyor

İngiltere’de, bazı evcil hayvanların yılda binlerce sigarayı pasif olarak içtiğini gösteren yeni araştırmalar sonucunda pet sahiplerine rutin olarak sigara içme alışkanlıklarını sormaları istendi.

Dev schnauzerlarda PRA nedeni tanımlanıyor

Kalıtsal retina hastalığı progresif retina atrofisi (PRA), 100'den fazla ırkta ortaya koyulmuş, ancak dev schnauzerlerde hiç tanımlanmamıştı. The Kennel Club Genetics Centre’da bir batında doğan 4 yaşındaki 7 yetişkin schnauzerden DNA örneği aldı.

Veteriner hekimler tarafından yapılan 3 hatalı varsayım

Veteriner hekimlik mesleğinde stres ve endişe düzeylerini ve nedenlerini araştıran DVM360 editörü Julie Cappel, stresin büyük bir kısmının pet sahipleri beklentilerinden ve onlarla etkileşimden kaynaklandığını dile getirdi.