Petinfo

EYLÜL 2023

Kedi virallerine karşı savunma hattı: Aşı ve biyogüvenlik

İstanbul’daki veteriner hekimlerimiz kedilerin karşılaştığı viral tehditlere karşı en etkili koruma stratejilerini sunarak, sevimli dostlarımızı sağlıklı ve mutlu tutmayı hedefliyor.

Deri sağlığında veteriner hekimlerin gözünden Hill’s

Hill’s Prescription Diet Derm Complete’in dermatolojik vakalardaki yerini ve tedavilerdeki etkisini değerli klinisyen veteriner hekimlerimizle incelemek için bu ay Adana ve Hatay’dayız.

Evcil hayvan mamalarında soya

Soya proteininin sindirilebilirliği, ete dayalı protein kaynaklarının sindirilebilirliği ile rekabet edebilir veya bunu aşabilmektedir.

Tüm canlıların sağlığı için “TEK SAĞLIK”

Tek Sağlık yaklaşımı kapsamında, önemli ortak sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmak için sağlık kavramının bütüncül şekilde ele alınması gerekiyor.

Kedilerde ateş!

Kedilerde ateş tanısı sıklıkla enfeksiyöz etiyolojiye yönelik tetkikleri içermektedir. Ancak veteriner hekim tanıya karar verirken, kediler için bireysel olarak geçerli olan tüm risk faktörlerini göz önünde bulundurmalıdır.

Köpeklerde Atopic Dermatitis

Polen ile ilgili olan semptomlar mevsimsel olup, allerjen maddeler vücuda perkutan, inhaler veya oral yollarla alınmaktadırlar.

Yolculuk stresi ile baş etme yöntemleri

Yolculuklar süre ve mesafe ne olursa olsun kedi ve köpekler için bilinmez ve stres verici olaylardır ve uygun şekilde yönetilmesi gereken süreçlerdir.

Kedi ve köpeklerde eritrositoz tablosunun en önemli nedenleri

Eritrositozun klinik belirtileri, artan RBC kütlesinin neden olduğu hiperviskoziteye bağlıdır ve belirtiler, hematokrit artışının derecesine ve süresine bağlı olarak değişebilir.

Vaka incelemesi: BESS

Hasta yakınlarının dikkati, evcil dostlarının sağlığı için çok değerli. Bu vaka incelemesinde Bess’in sorununun ne olduğuna değineceğiz.

Kertenkele türleri hakkında bazı temel bilgiler

Esaret altındaki kertenkelelerin birçoğu, uygun fotoperiyodun, sıcaklığın ve beslenmenin sağlanmaması gibi faktörlere bağlı olarak çeşitli hastalıklara maruz kalabilir.