Petinfo

MAYIS 2021

Evcil hayvan zoonozu artışta!

Dünyada değişen bir takım koşullar, iyi bilinen zoonotik patojenlerde artışa yol açarak diğer farklı patojenlerin fırsatçı davranma riskinin de artmasına neden olmaktadır.

Kapak
Ondokuz Mayıs Üni. Cerrahi ABD SOLDAN SAĞA Doktora Öğrencisi Serap Abadan, Araştırma Görevlisi Birsen Deniz Özbakır, Araştırma Görevlisi Kamil Serdar İnal, Doktora Öğrencisi Zeynep Semerci, Prof. Dr. Cenk Yardımcı, Araştırma Görevlisi Melis Göl, Doktora Öğrencisi Mehmet Suat Yılmaz, Araştırma Görevlisi Elif Bağatır, Doktora Öğrencisi Mustafa Acaroğlu

Kedilerde brahiosefalik solunum yolu sendromu

Dünya çapında yaygın bir parazit; Toxocara canis

Hem köpeklerde hem de insanlarda T. canıs enfestasyonunu önlemenin yolu, köpeklerin rutin olarak yapılacak endoparaziter ilaç uygulamaları ile korunmasıdır.

Kedilerde kronik ishal: tanı ve tedaviye güncel yaklaşım

Kronik ishal, en az 3-4 hafta devam eden, sürekli ya da zaman zaman ataklar halinde seyreden bir durumdur; Tanısını ve tedavisini adım adım ilerleyerek şekillendirmek gerekir.

IDEXX SNAP Testler ve benzersiz teknolojileri

Dünya çapında her yıl 20 milyondan fazla kullanılan snap testler, klinikte en yaygın olarak kullanılan ve en güvenilir tanı platformlarındandır.

Yeni AAFP kılavuzu, kedi ötenazisi zorluklarını ele aldı

The American Association of Feline Practitioners veteriner hekimlerin ötenazi sürecindeki zorlukları ele almasına yardımcı olmak için yeni bir “Yaşam Sonu Eğitim Araç Kiti” yayınladı.

Farklı köpek ırkları farklı ağrı duyarlılığına sahip

North Carolina State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı köpek ırklarının farklı ağrı duyarlılığı seviyelerine sahip olup olmadığını anlamak için bir proje başlattı.

Virologlardan, SARS-CoV-2 post-enfeksiyon tedavisi

Kansas Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi virologlarından oluşan bir araştırma ekibi, tüm dünyayı kontrolü altına alan SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş ve daha sonra döteryumlu bir proteaz inhibitörü ile tedavi edilen farelerin hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırdığını ve akciğer viral yükünü azalttığını gösteren bulgular bildirdi.