Petinfo

AĞUSTOS 2021

Oral onkoloji

Oral olgularda malignite teşhisi koymak ve radikal cerrahiye karar vermek hem hasta sahibi hem de veteriner hekim için oldukça karmaşık bir karardır.

Kapak

Hasvet, hekimliği bambaşka bir boyuta taşıyor!

Hasvet Medikal ile bir arada yürüttüğümüz “İnovasyon Serisi” projemiz için bu ay Bursa ve Eskişehir’deki veteriner hekimlerimizi ziyaret ediyoruz.

Bağışıklığı korumanın gücü: FortiFlora

Kedi ve köpeklerde probiyotik kullanımının önemine dikkat çektiğimiz projemiz için bu ay Uzman Veteriner Hekim Sefer Küçüker ile bir aradayız!

Üriner sistem hastalıklarında klinik besleme ve diyet yönetimi

Üriner sistem hastalıklarında terapötik diyetlerin kullanımı, hayatta kalma ve yaşam kalitesini iyileştirmek için etkili bir yönetim seçeneği olarak değerlendirilmelidir.

Holter monitörizasyon: zaman kaybı mı?

Holter monitörizasyon kardiyomiyopatilerin erken teşhisi için çok kullanışlı bir araçtır. Gelişen teknolojiyle beraber ileri zamanlarda Holter uygulama ve yazılımlarının daha kapsamlı hale getirileceği açıktır.

Kedi alerjen yönetimi, çağımızın büyüyen sorunu!

Kedi alerjenlerinin yönetimi konusunda Pro Plan LiveClear’a başvurma fırsatı yakalayan veteriner hekimlerimizi bir araya getiren projemizin yeni konuğu Uzman Veteriner Hekim Aziz Azizoğlu!

Pradofloksasin: antibiyotik tedavisinde yeni dönem

hekimlerin sıklıkla tercih ettiği florokinolon grubu antibiyotiklerin üçüncü kuşak etken maddesi pradofloksasin, kedilerdeki geniş etki yelpazesi ve kullanım sahası ile savaşa hazır.

Retikülosit: Anemi bulmacasındaki gizli cevap

hastalık teşhisi ve anemi sınıflandırması için dünyadaki referans laboratuvarlarında yapılan her tam kan analizinde retikülosit değeri raporlanır. Peki siz kliniğinizde hematoloji raporlarında retikülosit değerini elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

İngiltere’de ölümlere yol açan gizemli kedi hastalığı!

İngiltere Kraliyet Veterinerlik Fakültesi (RVC) yaptığı resmi açıklamada kedi maması kaynaklı olduğuna inanılan gizemli bir hastalığın yüzde 63,5 oranında ölümcül olduğunu belirtti.

Köpeklerde Napolyon sendromu

Helsinki Üniversitesi’nde 9000’den fazla hayvanın incelenerek yapıldığı bir araştırma, küçük köpeklerin büyük ve orta boy köpeklerden daha agresif davranma olasılığına sahip olduğunu gösterdi.

Yaklaşan nöbet krizleri hissedilebilir

Yüksek koku algılama yetenekleri sayesinde köpekler, nöbet geçirmek üzere olan insanlardaki değişiklikleri tespit edebilir ve nöbet geçirmek üzere olan hastaları uyarmak için eğitilebilir.

Köpekler dilimizi öğreniyor

Macar bilim insanlarının köpekler üzerine yaptığı bir araştırmada, köpeklerin insan dilini kavrayabildiği tespit edildi.