Petinfo

EYLÜL 2022

Hospitalize kedilerde iştah kaybı

İştahsızlık (hiporeksi), veteriner kliniklerine başvuran kedi yakınları tarafından bildirilen yaygın bir şikayettir. Sadece altta yatan hastalığın kendisi değil, bunun yanında çeşitli nedenler altta yatıyor olabilir.

Kapak
Petinfo Duyuru
Petinfo Duyuru

Obezite, sağlığın ve refahın önündeki en büyük engel!

Royal Canin Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında bu ay İzmir ve Manisa’daki klinisyen veteriner hekimlerimizle obezite yönetiminin detaylarını ele alıyoruz.

Bir refah problemi: Kronik böbrek hastalığı

Boehringer Ingelheim ile bir arada yürüttüğümüz ve kedilerde kronik böbrek hastalığının inceliklerini ele aldığımız projemiz için bu ay Samsun, Ordu ve Trabzon’dayız.

Evcil hayvanlarda atopik dermatitis

Atopik dermatitis; inflamasyonu, kaşıntıyı ve sekonder enfeksiyonları önleyebilmek adına uzun süreli yönetim gerektiren, ömür boyu sürebilen ve hasta yakınlarıyla iletişimin önem arz ettiği bir hastalıktır.

Cilt örtü sisteminin desteklenmesi

Vücudun en büyük organı olarak adlandırabileceğimiz cilt örtü sisteminin desteklenmesi noktasında, eşsiz bileşenlerle hazırlanmış ürünlerin kullanımı oldukça önemlidir.

Sağlıklı bağırsaklar, mutlu hayvanlar!

evcil hayvanlarda bağırsak sağlığı ile hem bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini hem de daha mutlu olmalarını sağlamak mümkün!

Geriatrik hastalarda sürdürülebilir bir yaklaşım…

Geriatrik hastaların, bu dönemlerine gelene kadarki yaşam sürelerinde veteriner hekimler tarafından aldıkları katkılar büyük önem arz ediyor.

Köpek ve kedilerde bilişsel fonksiyon yetmezliği

Bilişsel fonksiyon bozukluğu özellikle yaşlı hayvanlarda görülebilen davranış, hafıza, öğrenme, bilinç değişiklikleri ve konfüzyon belirtileri ile ortaya çıkan progresif ve nörodejeneratif bir hastalıktır.

Guinea piglerde coccidiosis

Coccidiosis birçok evcil hayvanda olduğu gibi guinea piglerde de görülebilen, ciddi kanlı ishalle seyreden ve gereken zamanda tedaviye başlanmadığı takdirde hayvanın kaybına kadar giden olumsuz tabloya sebep olan bir hastalıktır.

Sokak hayvanlarının dijital sesi: HelpImal

Yardıma muhtaç sokak hayvanlarına en kısa sürede yardımın ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulan mobil uygulama ile kullanıcılar, bilgilendirici ve harekete geçirici görevleri tamamlayarak ve düellolara katılarak sokaktaki dostlarımız için mama kazanabiliyorlar.

Kara Akbaba, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne zehirlenme şüphesiyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince getirilen Kara Akbaba, fakültenin Yaban Ünitesi’nde iki ay süren tedavisinin ardından Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda doğaya salındı.