Petinfo

OCAK 2021

Pankreas bozuklukları

Klinik olarak çoğunlukla önemsiz olarak ele alınan kusma gibi bazı genel semptomlar, hekimi pankreas hastalıkları açısından değerlendirmeye sevk etmelidir.

Kapak
Unique Markası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Hakan Köksal, yavru kedi beslenmesi konusundaki detaylı bilgilere “Unique Zone” köşesinde dikkat çekiyor.

Beslenmeye dair her şey Unique Zone’de!

Yavru kedilerin beslenmesi

Yavru kedilerde optimum büyümeyi; yüksek kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir yavru kedi maması ile besleme yaparak elde etmek mümkündür.

Evcil hayvanlarda göz kurdu enfestasyonu

Göz kurdu olarak da anılan Thelazıa callıpaeda, son yıllarda Avrupa’da ve ülkemizde de tespit edilmesi nedeniyle, özellikle endemik bölgelerde üzerinde durulması gereken bir parazit halini almıştır.

Kedi ve köpeklerde pankreatitis

Kedi ve köpeklerde pankreatitis genel profili, risk faktörleri, klinik belirtiler, hemogram ve biyokimya analiz değerleri ve tedavi yöntemleri.

SOLDAN SAĞA Doktora Öğrencisi Serap Abadan Araştırma Görevlisi Birsen Deniz Özbakır Araştırma Görevlisi Kamil Serdar İnal Doktora Öğrencisi Zeynep Semerci Prof. Dr. Cenk Yardımcı Araştırma Görevlisi Melis Göl Doktora Öğrencisi Mehmet Suat Yılmaz Araştırma Görevlisi Elif Bağatır Doktora Öğrencisi Mustafa Acaroğlu

Patella luksasyonlarında ırk predispozisyonu

Köpeklerde leaky gut syndrome

Sızıntılı bağırsağın neden olduğu kronik iltihaplanma, çoğu kronik hastalığın tetikleyicisidir ve bariyer işlevini eski haline getirmek için bağırsak iltihabının azaltılmasına yönelik tedavi yapılmalıdır.

Rezorpsiyonundan sorumlu gen tanımlandı

Edinburgh Üniversitesi'nde bir veteriner ekibi, tüm kedilerin % 20-60’ını etkilediği tahmin edilen ve diş rezorpsiyona neden olan bir gen belirledi.

Soğuk havalarda antifriz zehirlenmesini akılda tutalım

Tüm dünyadan veteriner hekimler, hayvanları kış tehlikelerinden korunmayı sağlamak için ekstra önlemler almaya çağırıyor, çünkü çok sayıda cerrah, antifriz kaynaklı vakalar gördüklerini bildiriyor.