Petinfo

EYLÜL 2021

Ağrı ölçümü

Veteriner hekimler evcil hayvanların ağrılarını tanımlamak ve tedavi etmek için bazı fizyolojik ve biyokimyasal parametre değerlendirme araçlarına sıklıkla başvurmaktadırlar.

Kapak

Pro Plan LiveClear ile mutlu kediler, mutlu kedi yakınları!

Kedi ebeveynlerinin yönetmekte en çok zorlandığı kedi alerjenlerine yönelik zahmetli süreci ve çözüm önerilerini Veteriner Hekim Merve Başokur Semiz ile konuşuyoruz.

Köpek ve kedilerde kalp hastalıklarında besleme

Kalp hastalıklarına yönelik diyetlerle süreç kontrol altında tutulabileceği gibi, hastanın takibi kolaylaşacak ve özel durumlarda iyileşme sürecine ve prognoza katkı sağlanacaktır.

Elanco, yeni yapılanma ile gücüne güç kattı!

Elanco en büyük gücünü; iş ortaklarının güveninden, yeni yapılanma ile genişleyen ekibinden ve değeri ispatlanmış kaliteli ürün portföyünden alıyor.

İmmün sisteme yönelik çok yönlü destek; FortiFlora!

Nestlé Purina PetCare ile probiyotik kullanımına dair farkındalık oluşturmayı amaçladığımız projemizin bu ayki konuğu Uzman Veteriner Hekim Abdullah Taşkıran!

Türkiye’de prevalansı yüksek keneler

Ülkemiz; dört mevsim iklim koşulları nedeniyle birçok arboviral, riketsiyal, bakteriyel, protozoal ve helmintik hastalığın taşıyıcısı olan kenelere uygun bir alan sağlar.

Perikardiyal hastalıklar: dışarıdaki tehlike

Hayatı tehdit edici nitelikte olan ve nedenleri tam olarak bilinmeyen perikardiyal hastalıkların patolojileri, tanı ve tedavi seçenekleri.

10 soruda IDEXX SDMA Test

1. SDMA neden güvenilir bir böbrek biyomarker’ıdır? 3 özellik IDEXX SDMA Testi kreatinine göre daha güvenilir kılar. Böbrek fonksiyonu için biyomarker: Simetrik dimetilarjinin (SDMA) böbreklerden atılır. SDMA kedilerde ve köpeklerde glomerular filtrasyon hızını (GFR) daha doğru bir şekilde yansıtır. Kreatininden önce artış göstergesi: SDMA böbrek fonksiyonunda %25 oranında bir kayıp yaşanmaya başlandığında yükselmeye başlar, bu […]

Ölümcül kedi kanserine yeni tedavi yaklaşımı

Hollanda Utrecht Üniversitesi araştırmacıları, kedilerde oral skuamöz hücreli karsinomla mücadele etmek için nanobody hedefli fotodinamik terapi kullanıyor.

InternatIonal Cat Care, dişçilik kursu başlattı

International Cat Care (ICC) tarafından yeni bir online kurs başlatıldı. 12 saat sürecek olan kurs interaktif vaka çalışmaları ile desteklenecek, kedi diş hekimliğine dair detayları A’dan Z’ye inceleyecek.