Petinfo

OCAK 2023

Yetkinlik ve tecrübede 11. yıl: KLiVET

Kurulduğu günden bugüne meslektaşları için en iyisini yapmayı hedefleyen, ihtiyaca yönelik eğitim planlaması ile dikkatleri üzerine çeken Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği, XI. Bahar Sempozyumu için hazır!

Kapak

Veteriner hekimlerin bir numaralı çözüm ortağı: İkarus

Kurulduğu günden bugüne veteriner hekimlerin tedavideki en büyük destekçilerinden biri olan, spesifik ürünleri ile her zaman daha iyiyi hedefleyen İkarus firmasının dünü, bugünü ve yarını…

Hasta odaklı yönetim: Strese bağlı davranış bozuklukları

Royal Canin Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında bu ay Ankara’daki veteriner hekimlerimizle strese bağlı davranış bozukluklarının hasta odaklı yönetim stratejilerini ele alıyoruz.

Kedilerde üriner sistem sağlığı

Kedi alt üriner sistem hastalıkları (FLUTD’ler) multifaktöriyel etiyolojiye sahiptir. Beslenme, genel yönetimin bir parçası olarak önemli bir rol oynayabilir.

Anadolu Pet, yeni seneye yepyeni etkinlikler ile başladı

Anadolu Pet Bilimsel İletişim ve Pazarlama Ekibi, Ocak ayında farklı lokasyonlarda gerçekleştirdiği etkinlikler aracılığıyla birçok veteriner hekim ile bir araya geldi.

Farmina veteriner hekimleri bir araya getirdi

Kurulduğu günden bu yana yenilikçi ürün ve hizmetleri ile bir tercih sebebi olan Farmina, düzenlediği organizasyon ile veteriner hekimlerin beğenisini kazandı.

SDMA vaka çalışması: Mary Jane

Böbrek sağlığını ve tedaviye yanıtı daha güvenilir bir şekilde belirleyebilmek için SDMA analizinin yapılması önemlidir. Mary Jane, bölgeye yeni taşındı ve böbrek hastalığının nasıl olduğunu görmek için kontrole geldi.

Enterik (intestinal) diyaliz gerçeği

Yeniçağ, akut böbrek hasarı ve kronik böbrek yetmezliği tanımlamaları ve enterik diyaliz konusunu ele alıyor.

Köpekler stresli insanları hissedebilir mi?

Bir araştırmaya göre, akut psikolojik stres tepkisi ile ilişkili fizyolojik süreçler, insan nefesinde ve terinde köpeklerin %93,75’lik bir doğrulukla tespit edebileceği değişiklikler üretiyor.

Brahiosefalik köpekler için, hep beraber…

Brachycephalic Working Group’un (BWG), 2025’e kadar olan dönem için güncellenmiş stratejisi, üç temel zorluğa çözüm geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlıyor: Brahiosefalik köpeklerin sayısını ve popülaritesini önemli ölçüde azaltmak, daha ılımlı ve sağlıklı fenotipleri teşvik etmek, bu ırklardan mevcut köpekler üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılması.

Patili yaşam, daha mutlu bireyler

Pets Best Insurance Services tarafından yakın zamanda 1.400’den fazla evcil hayvan yakınıyla yapılan çalışma, evcil hayvanların, bireyin kişisel ve profesyonel yaşamı üzerindeki etkisini daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Köpeklerde stres etkisi

Colorado State Üniversitesi yeni hibe ile özellikle çalışan köpeklerin allostatik yükünü (AL) ölçmeyi amaçlıyor.