Petinfo

MAYIS 2020

Kedilerin sessiz düşmanı “hipertansiyon”

Hipertansiyon, kedilerin önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Yaşamı tehdit eden sonuçlar başlamadan önce konulan teşhis, yaşam kalitesini korumak için bir gerekliliktir.

Kapak

Leishmaniosis sezonu açıldı!

Zoonoz karakteri ile bilinen ve dünyanın en fazla göz ardı edilen hastalıkları arasında yer alan leishmaniosise karşı periyodik koruma tedaviden önce gelmektedir.

Koronavirüs ile ilgili sık sorulan soruları IDEXX Laboratuvarları yanıtlıyor…

Dünya çapında 80’i aşkın Referans Laboratuvarı bulunan IDEXX, pandemi sürecinin başından beri üzerine düşen görevi yerine getiriyor ve yoğun araştırmalar ortaya koyuyor. Koronavirüs ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını IDEXX’ten dinliyoruz.

FDA, ranitidin etken maddeli insan anti-ülser ilaçlarını geri çağırdı

İnsan anti-ülser ilacı olan ve veteriner hekimlikte de sıklıkla kullanılan ranitidin etken maddeli ilaçlar, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’nın güvenli olmayan seviyelerde kanserojen içerdiğini keşfetmesi üzerine tüm ülkede geri çağrıldı.

Golden Retriever pigmenter üvetisi

Purdue Üniversitesi’nde halen devam etmekte olan ve oftalmoloji profesörü Wendy Wendyend tarafından yürütülen bir araştırmada, safkan Golden Retreiver köpeklerde görülen, kalıtsal bir göz hastalığı olan pigmenter üveitin genetik nedeni araştırılıyor.

Dejeneratif miyelopati (DM) ve lazer terapi

Photobiomodulation, Photomedicine, and Laser Surgery dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, geleneksel rehabilitasyon tedavilerine ek olarak lazer terapi yapılan köpek dejeneratif miyelopati (DM) hastası köpeklerin, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün olabilir.