Petinfo

MART 2019

Kedilerde su içme ihtiyacı

Hayatta kalabilmek için hepimizin su içmesi gerekir, ancak bazı türlerin su alımı ve homeostaz ile başa çıkmak için belirli mekanizmalar geliştirdiği iyi bilinmektedir.

Kapak

Vektör kaynaklı hastalıklarla doğru mücadele

Veteriner hekimler, hayvan sahiplerinin vektör kaynaklı zoonotik hastalıklara yönelik farkındalıklarının artırılması ve uygun tedavi, korunma stratejileri uygulanması konusunda merkezi bir rol oynamalıdır.

Kedi ve köpeklerin beslenmesinde yükselen trend; fonksiyonel mamalar

Kedi ve köpeklerin fonksiyonel mamalarla beslenmesi; mukozal bariyeri ve bağışıklık yanıtını güçlendirerek, GİS’de mikrobiyal dengenin bozulması sonucu açığa çıkan pek çok olumsuz durumla karşılaşılmasını minimize edebilmektedir.

Küçük hayvan hekimliğinde ozon uygulamaları

Ozon tedavisini kliniklerde uyguladığımız tedavilere entegre ederek, doğal ve sürdürülebilir bir yolla, aşırı antibiyotik ve ilaç kullanımını azaltabilir, tedaviyi etkin hale getirebiliriz.

Kan gazları parametrelerinin yorumlanması: Pratik notlar

Kan gazı analizi, kritik hastalıkların değerlendirilmesi, etiyolojinin belirlenmesi ve hastalık ciddiyetinin saptanması noktasında klinik önemli role sahipti

KLİVET’ten, kongre havasında bir seminer

KLİVET, tüm yönleri ile renal yetmezlikleri masaya yatırdığı organizasyonunda Prof. Dr. Kerem Ural’ı İstanbul’da meslektaşlarıyla buluşturdu ve etkinlik adeta kongre havasında geçti…

Evcil hayvanlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları hayvanların yaşam kalitelerini arttırmak anlamında oldukça işlevseldir ve bu yüzden mesleğimiz açısından önem taşımaktadır.

Brahiosefalik solunum yolu sendromu

Brahiosefalik köpek ırklarında, brahiosefalik solunum yolu sendromu (brachiocephalic airway syndrome) olarak da bilinen solunum yolu problemlerine sıklıkla rastlanır.