Petinfo

NİSAN 2019

Testis Hastalıkları

Hayvanların yaşam standartlarını düşürebilecek ve yaşam süresini kısaltabilecek testis hastalıkları; sperm üretimini bozarak infertiliteye neden olurken bazıları hastada hiçbir klinik belirtiye yol açmaz.

Kapak

Veteriner hekimlerin ağır sınavı; leishmaniosis

Mayıs ve Eylül ayları arasında aktif olan Phlebotomus spp. cinsi sinekler tarafından iletilen Leishmania etkenlerine karşı savaş oldukça uzun ve zahmetlidir.

Pratik klinik laboratuvar test kılavuzu

Uygun olan tedaviyi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmek için karar verme sürecini etkileyen unsur; yapılan klinik testler ve test sonuçlarıdır.

Pratik-klinik-laboratuvar-test-kılavuzu

Klinik içi biyokimyasal analiz cihazları

Klinik içi biyokimya analiz cihazlarında sıklıkla kullanılan kolorimetrik ölçüm teknolojisi “kuru” ve “sıvı” olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkar.

Klinik-içi-biyokimyasal-analiz-cihazları
Klinik-içi-biyokimyasal-analiz-cihazları

Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun!

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl içerisinde belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü ile, kamuoyunun dikkatini, hayvan sağlığının farklı yönlerine ve veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına çekmek amaçlanmaktadır.

Köpek prostat neoplazisinde yeni tedavi

California Davis Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, köpek prostatik neoplazisinde arteriyel embolizasyon sağlayan yeni bir tedavi seçeneği ile embolizasyonu takiben prostatik tümör hacminde % 40’a kadar azalma olduğu, hastanın yaşam kalitesinde, idrar ve özellikle dışkılamasında iyileşmelerin şekillendiği görüldü.

asdasd